Víťazom záverečného turnaja sezóny BLAST World Final 2021 je tím NAVI!

Uverejnené od Daniel Hodor 19. decembra 2021 v CS:GO

Záverečný turnaj tejto sezóny a jej ukončenie odohrané v hlavnom meste Dánska BLAST World Final 2021 začal utorkovými zápasmi prvého kola. Event sa odohral offline v štúdiu BLAST, vzhľadom na protipandemické opatrenia, double elimination formátom do nedele.

Zdroj Instagram: blastpremier

Prekvapenie na úkor najväčšieho favorita turnaja.

Úvodný duel celého BLAST World Final 2021 odohrali obhajcovia titulu Natus Vincere proti tímu LIQUID. Práve americký tím na tomto turnaji rovnako ako minulý zdolal v prvom zápase práve NAVI 2:1 a pripravili im len tretiu porážku za posledné mesiace.

Druhý zápas dňa bol v znamení súboja Gambitu proti Heroic. Dánsky tím nastúpil do zápasu oslabený o jednu z najvýraznejších postáv Stavna. To Gambit naplno využil a Heroicu nedal žiadnu šancu a vyhral jednoznačne 2:0.

Zdroj Instagram: blastpremier

Vitality nedali šancu Astralis a zdemolovali ich suverénnym výkonom na oboch mapách.

Stredajší deň otvoril šláger dňa, a to zápas G2 esports proti Ninjas in Pyjamas, ktorému chýbal zo zdravotných dôvodov Device a nahradil ho hráč z akadémie PHZY. Oba tímy v nie najlepšej forme predviedli výborný zápas, ktorý ale šiel na stranu Nika a spol. G2 zvíťazili 2:1 na mapy a poslali tak NIP do lower bracketu.

Nasledujúci zápas obstarali čerstvý víťaz IEM Winter 2021, francúzsky tím VITALITY proti ASTRALIS. Formu z turnaja, ktorý skončil len v nedeľu si Vitality preniesli aj do úvodu BLAST World Final a dánsky tím porazili 2:0. Posledný zápas stredajšieho programu, do ktorého nastúpili NAVI a Heroic bol zároveň prvým v rámci Losers bracketu. Ruská mašina, ktorú vedie najväčšia hviezda CSGO S1mple, úlohu favorita zvládla 2:0 a vyradili Heroic z turnaja.

Zdroj: twitter.com/brcho

Bez najväčšej hviezdy to pre Ninjas in Pyjamas nie je jednoduché.

Tretí hrací deň otvorilo stretnutie LB medzi NIPAstralis. Zápas začal výborne pre Astralis, no na druhej mape nedotiahli výborne rozohranú polovicu do víťazného konca. Stretnutie dospelo až k decideru, ale aj napriek problémom to Dáni zvládli a poslali NIP z turnaja von.

Prvý zápas winners bracketu odohrali na prekvapenie Liquid Gambitom. Liquid aj napriek priaznivému vetu nedokázali ruský tím na čele so Sh1rom poraziť. Zápas pre nich skončil nepriaznivo 1:2 a porúčali sa do spodnej polovice pavúka, zatiaľ čo Gambit letel za vysnívaným offline finále.

Štvrtkový večer sa proti sebe v šlágri postavili VitalityG2 esports. Vitality na víťaznej vlne pokračovali aj po tomto bo3 zápase, kde si rovnako hladko ako predošlý deň poradili so španielskym esport tímom 2:0 a nasledovali Gambit v boji o finále.

Zdroj Instagram: gambitesports

Odveta za finále Majoru G2 nevyšla a lúčia sa s turnajom.

Prvým piatkovým zápasom bol duel a odveta finále PGL Major Stockholm 2021 medzi Navi a G2. Tento zápas nemal priebeh ako spomínané finále. Oba tímy urputne bojovali na svojich map pickoch a snažili sa udržať v turnaji. Decider mapu ale skvelým dominantným výkonom zvládli obhajcovia titulu a postúpili do semifinále LB. Tam čakali na súpera z dvojice LiquidAstralis.

Zápas medzi týmito outsidermi turnaja zvládli lepšie Liquid. Tí preukázali lepšie načasovanú formu na tomto turnaji, kde nie náhodou porazili Navi a potrápili silný Gambit. V tíme Astralis zavládol len smútok a na dovolenku, ktorá ich v nasledujúcich týždňoch čaká odišli predčasne, čo neplánovali.

Zdroj Instagram: blastpremier

Gambit prvým finalistom BLAST WORLD FINAL 2021.

Sobotu na BLAST World Final otvoril „semifinálový“ zápas turnaja vo winners brackete medzi Vitality a Gambit. Zápas bol od úvodu veľmi vyrovnaný no vedenia 1:0 sa ujala ruská zostava. Vitality sa však snažili na svojom map picku mape Dust2 poslať zápas do rozhodujúcej mapy. To sa im však nepodarilo, neudržali trojbodový náskok a mapu prehrali nakoniec v predlžení. Gambit sa tak stal prvým finalistom turnaja a francúzsky tím putoval do druhej šance o finále.

Večerný zápas a zároveň posledný štvrtfinálový duel obsadili Navi a Liquid. Ruský tím mal čo americkému tímu vracať, keďže ich porazili v úvodnom zápase a prekazili veľkú víťaznú šnúru. Táto odveta Natus Vincere vyšla na výbornú a konzistentným výkonom na oboch mapách postúpili do semifinále, proti odvekému rivalovi Vitality. Liquid aj napriek skvelému turnaju vypadávajú, ale nemusia sa za svoje skvelé výkony v Kodani hanbiť.

Zdroj Instagram: natus_vincere

Ruský súboj ovládli a titul po roku obhájili Natus Vincere.

Prvý zápas posledného dňa BLAST World Final 2021 sa odohral medzi momentálne najväčšími rivalmi Natus Vincere a Vitality. Tento zápas bol aj zápas o finále, no v tábore „údajne“ aj posledný v aktuálnej zostave, čiže motivácia z francúzskej strany bola dvojnásobná. Prvá mapa pick NAVI začala pre Vitality nádejne no odstupom času Navi preukázali, že toto je ich najsilnejšia mapa a zvládli ju bez problémov a viedli. Do picku Vitality vstúpili NAVI ako raketa, francúzsku zostavu nepustili k ničomu, jednoznačne mapu Dust2 zvládli a postúpili do večerného finále.

Záverečný zápas celej sezóny 2021 medzi dvomi CIS tímami začal pickom NAVI. Mapu, ktorú si proti svojmu protivníkovi zvolili, bola mapa Mirage. Zápas na tejto mape bol od začiatku vyrovnaný, stav stretnutia sa točil z jednej na druhú stranu. V druhej polovici ale prišli zlomové momenty zo strany Gambitu, ktoré rozhodli prvú mapu v ich prospech a viedli 1:0.

Ďalšou mapou bo3 finále bola mapa Ancient. Tá prebiehala rovnako ako prvá mapa vyrovnane. Polovicu zvládli lepšie na CT strane NAVI a viedli 9:6. Úvod druhej polovice takisto ruský favorit rozohral veľmi dobre, viedol a toto vedenie dotiahol výbornými útokmi na B site a vyrovnal stav stretnutia na 1:1.

Rozhodujúcou a zároveň záverečnou mapou turnaja bolo Inferno. Tam si obhajca titulu rozbehol decider výborne najmä výkonom S1mpla, ktorý si na mape doslova robil čo chcel. Navi mapu zvládli, dotiahli do úspešného konca a jednoznačným výsledkom 16:6, dokráčali k obhajobe titulu a výhre 500 000 dolárov.

Zdroj Facebook: FRAGTIME.cz

MVP turnaja sa nestal nikto iný ako Aleksandr ‘S1mple’ Kostyliev, ktorý opäť neskutočnými výkonmi dotiahol svoj tím k piatej veľkej offline trofeji v rade, čím sa NAVI stali len štvrtým tímom čo to v histórií dokázal.