Čo robí z turnaja dobrý turnaj?

Uverejnené od Marek Harvan 17. februára 2022 v 21Games

V utorok, 15.2.2022 sme mali druhú tohtoročnú verejnú diskusiu. Tentokrát na tému: Ako si hráč predstavuje kvalitný turnaj. Považujeme to totiž za tému, o ktorej by sa malo rozprávať viac. Hráči si kvalitné turnaje zaslúžia a tým pádom treba vypočuť ich pohľad na to, čo to vlastne kvalitný turnaj je.

Bez ohľadu na to, či sa jedná o veľký turnaj alebo malý turnaj, či sa jedná o živé podujatie alebo klasickú onlinovku, jednou z najdôležitejších súčastí je jeho adminské zabezpečenie. Jasne definované pravidlá, ktoré admin tím s profesionálnym prístupom uplatňuje rovnako na všetkých sú jednou zo záruk toho, že turnaj sa odohrá bez vážnejších komplikácií, ktoré so sebou neskôr prinesú vlnu kontroverzie a negatívnych zážitkov.

Organizátori turnajov pri písaní pravidiel rovno musia myslieť aj na formát turnaja. Musia ho vždy nastaviť tak, aby poskytol všetkým hráčom dostatočný priestor si zahrať. Zároveň však nesmú nastať zbytočné komplikácie kvôli dĺžke turnaja.

Podobne dôležitým faktorom je pri turnajoch produkčná stránka a dosah turnaja. Čím viac hráčov sa o turnaji dozvie, tým väčší a teda prestížnejší turnaj bude. Prestíž ale nedodáva turnaju len masívnou marketingovou kampaňou, ale i tým, ako pre diváka vyzerá dianie na obrazovke. Kvalitná réžia v kombinácií so skúsenými komentátormi či charizmatickými osobnosťami na streame dokáže skutočne zo sledovania turnaja robiť zážitok, ktorý si chce každý divák zopakovať.

Gamefair 2021

Technické zabezpečenie a komfort pre hráčov je faktorom najmä pri živých podujatiach. Nepohodlné sedenie sa odpustiť ešte dá, nestabilné internetové pripojenie už nie. Komfort zo strany organizátora voči tímom v podobe zabezpečenia ubytovania, cestovného, či mediálnej spolupráce je iba vítaný. Najmä pri podujatiach, ktoré sú vzdialené od miesta bydliska daného hráča.

Nie všetko však vie organizátor ovplyvniť, rozhodnutie konkrétneho hráča ísť či neísť na turnaj vo veľkej miere ovplyvňuje jeho rodinné zázemie, finančná situácia, či možnosť ísť na turnaj so svojimi kamarátmi. V posledných rokoch k týmto faktorom pribudla aj covidová situácia, ktorá zabránila organizovaniu mnohých podujatí.

Diskutovanou témou sú samozrejme aj prize pooly. Veľa amatérskych hráčov sa zúčastňuje turnajov najmä z chute a niekedy si sú ochotní za turnaj aj zaplatiť. Prize pool je však vec, ktorá priláka špičku hernej scény a turnaju dodá štipku napätia a prestíže.

V neposlednom rade je koniec koncov komunita tá, ktorá určí, v akej atmosfére sa turnaj bude niesť. Ak sú k sebe hráči navzájom ohľaduplní, rešpektujú sa a chcú sa najmä zabaviť, ide to ruka v ruke s dobrým adminským výkonom a vytvorením pozitívnych spomienok a zážitkov.

To, aké priority budú uprednostnené v ktorom konkrétnom turnaji je ale vždy na organizátoroch a závisia od cieľov daného turnaja. Preto je iba dobré, ak sa o potrebách hráčov začne rozprávať nahlas. Na konci dňa to vie organizátorov posunúť k tomu, aby pri projektovaní svojich turnajov mysleli na hráčov viac a správali sa k nim profesionálnejšie.

Sme radi, že spomínaný priestor na vyjadrenie hráčskych potrieb ponúkame aj my prostredníctvom našich pravidelných verejných diskusií na našom Discorde. Už teraz sa môžete tešiť na ďalšiu zo série týchto diskusií, presný čas a tému upresníme na našom Instagrame.