ESL a FACEIT boli predané do fondu Saudskej Arábie za 1,5 miliardy $

Uverejnené od Marek Harvan 25. januára 2022 v CS:GONovinky

Hoci to môže zniieť ako prvoaprálový žart, podľa Sport Business Journal skutočne nastalo ku kúpe ESL a FACEITu Verejným Investičným Fondom Saudskej Arábie za 1,5 miliardy USD. Túto informáciu potvrdil samotný FACEIT i ESL. Čo je to za organizácia a čo by to mohlo pre tieto ešportové megafirmy znamenať len týždeň po odkúpení Activision Blizzardu Microsoftom?

Verejný Investičný Fond je fond Saudskej Arábie s odhadovaným majetkom vo výške 500 miliárd $. Označuje sa takisto za najmenej transparentný verejný fond sveta. Jeho cieľom je nájsť Saudskej Arábii nové formy budovania ekonomiky, nakoľko jej závislosť na predaji ropy nie je dlhodobo udržateľná. Je priamo napojený na Saudskoarabskú vládu, jeho prezidentom je korunný princ Saudskej Arábie, Mohammed bin Salman.

Jedná sa o ten istý fond, ktorý odkúpil anglický futbalový klub Newcaste United za 300 miliónov libier (357 mil. eur), za čo bol klub ostro kritizovaný. Z tohto pohľadu je zaujímavé všimnúť si, že investícia do ešportového odvetvia bola niekoľkonásobne vyššia, ako do futbalového klubu v najlepšej lige sveta.

Tento fond odkúpil ESL a Faceit cez Savvy Gaming Group, vplyv saudskoarabskej vlády sa však napriek tomu nedá ani zďaleka vylúčiť.

O spojení týchto dvoch firiem sa vyjadril predseda ESL, Craig Levine: ,,Naša misia ostáva nezmenená: Tvoriť svet, kde každý môže byť niekym. Naša fúzia s FACEITom za podpory Savyy Gaming Group nám dá viac know-how, priestoru a zdrojov ako kedykoľvek predtým, čo nám pomôže dôjsť k nášmu cieľu. Či už súťažíte alebo sledujete, oddychovo alebo na profesionálnej úrovni, každá časť vašej cesty na vrchol bude vďaka spojení ESL a FACEITu vylepšená. Pre hráčov, vydavateľov a partnerov, toto je veľká a úžasná možnosť byť schopný vziať každého na cestu od jeho prvých kroko až po súťažné hranie na najväčších ešportových pódiách celého sveta.

Slovami chvály nešetril ani CEO FACEITu, Nicollo Maistro: ,,V posledných rokoch mali ESL aj FACEIT jasný pozitívny dopad na rast ešportového odvetvia, prinášajúc rozmanitosť spôsobov, pre hráčov, tímy, vydavateľov aj vývojárov. Spojením schopností týchto firiem za podpory SGG hovoríme o dlhodobom prístupe k rozvoju robustnejšej platformy a lepšej podpore budúcnosti celého súťažného videoherného ekosystému a generovaniu väčšej hodnoty pre všetky zainteresované strany udržateľným spôsobom.

A do tretice, slová predsedu Savyy Gaming Group, Briana Warda: ,,SGG sa rozhodla masívne investovať do hier a ešportového odvetvia a materiálne posilniť celosvetovú hráčsku komunitu. Sme potešení, že môžeme pracovať s ESL FACEIT Grou – táto dohoda nám umožňuje aktívne podporovať tvorbu ešportového ekosystému na svetovej úrovni. Vďaka našej investícii bude ESL FACEIT Group schopná urýchliť ich vývoj bezkonkurenčného zážitku pre hráčov i fanúšikov.

ESL a FACEIT spoja svojich lídrov do nového tímu so štruktúrou, ktorá bude mať Craiga Levineho a Niccola Maista na poste podpredsedov. Rlf Reichert, spoluzakladateľ ESL bude na neoperatívnom poste výkonného predsedu, z ktorého bude podporovať nové vedenie. ,,ESL FACEIT Group sa bude naďalej držať hodnôt a strategických cieľov, aby tvorila prostredie, ktoré budé férové, dostupné a záživné pre hráčov z celého sveta.”

Značky FACEIT, DreamHack, ESL, ESA aj Badlion ostanú fungovať rovnako, ako doposiaľ, ako sa uvádza v správe. Spojením týchto dvoch firiem chcú ESL a FACEIT kráčať týmito smermi:

  • Ukázať hráčom ich cestu k profesionálnej scéne a progres, ktorý pri tom robia. Objavovať nové hviezdy. ,,Budeme rozširovať našu ponuku online súťaží a integrovať ich priamo do cyklu profesionálnych tímov. Naše zameranie bude na silné trénovacie a vzdelávacie programy na amatérskej úrovni, zatiaľ čo budeme streamovať ešportové vysielania profesionálnej scény, aby sme ukázali a prerozprávali príbehy prichádzajúcich tímov a hráčov”
  • Podporovať viac hráčov vo viacerých regiónoch. Pomôcť rozvoju zdola a lokálnych scén, ktoré dostanú svoje miesto v globálnej komunite. ,,Za cieľom umožniť skutočné celosvetové súťaženie, miešami online hhy s amatérskymi a profesionálnymi LAN podujatiami, aby sa vytvorila stabilná scéna zo spodu. Nezávislí organizátori turnajov budú podporovaní v budovaní ich lokálnych súťaží a svetových reprezentácií.”
  • Hlbšie rozvíjanie našich nástrojov a technológií, aby sme dali každému možnosť súťažiť ľahko a spravodlivo. Súťaže sú legitímne iba cez rovné a spravodlivé skúsenosti všetkých hráčov. Budeme pokračovať v agresívnom vyvýjaní našej serverovej infraštruktúry, turnajových nástrojov a anti-cheat riešení medzi viacerými hrami, aby sme umožňovali spravodlivú hru pre všetkých. Tieto technológie budú aj naďalej dostupné pre každého zadarmo.

Akvizícia by sa mala dokončiť v druhom kvartáli 2022. Čo presne to bude znamenať, zatiaľ nevieme. Pre ešportovú scénu môže spojenie ESL a FACEITu priniesť naozaj príjemné benefity. To, že v konečnom dôsledku na tom sprofituje saudskoarabská vláda, hádam prekúsneme. Kým to negatívne neovplyvní kvalitu rozhodovania svojich sekcii, ako hráčska a ešportová komunita môžeme byť len radi.