IEM Winter 2021: Vitality potvrdili rolu favorita a berú si víťazstvo z turnaja

Uverejnené od Richard Košík 13. decembra 2021 v CS:GO

Posledný turnaj roku 2021 z dielne Intel Extreme Masters bol práve IEM Winter 2021, a to dokonca bez najväčšieho favorita Natus Vincere. Pri absencii tohto tímu si koniec roka mohlo zlepšiť viacero tímov.

Základná skupina aj so slovenským zastúpením

Základná skupina IEM Winter sa hrala v dvoch skupinách a náš slovenský ostrostrelec Dávid “frozen” Černanský so svojim tímom Mousesports hneď prvý zápas prehral. V prvom MOUZ čakal asi najťažší súper, akého mohli dostať v turnaji, Team Vitality. Slovenský mladík síce bol na konci mapy s najlepším ratingom z jeho tímu, ale ani on nedokázal zabrániť prehre po predĺžení 16:19.

https://hernazona.aktuality.sk/

Mousesports sa vôbec nedarí

Nemecký tím spolu so slovenským mladíkom po prvom prehranom zápase ešte nevypadol, ale padol do loosers bracketu, kde ich čakal neľahký súper. Dánsky tím Astralis už nie je taký jednoznačný ako sme ho mohli vidieť minulé roky, ale stále dokazuje svoju kvalitu a stále je v TOP 10 podľa HLTV.

Zápas začal práve na map picku Mousesports, kde mali ukázať svoju silnú stránku. Vybrali si mapu Ancient, kde ale prehrali 6:16 a začiatok zápasu vôbec nemecký tím nezachytil. Mousesports už delila len jedna prehra z vypadnutia z turnaja IEM Winter, a to ešte museli otáčať zápas cez map pick súpera. Astralis si ako vlastnú mapu zvolili Nuke, kde prvú polovicu vyhrali 10:5 a v druhej polke to dotiahli do víťazného konca 16:10 a tak vyhrali na mapy 2:0 . Mousesports sa musel s turnajom rozlúčiť a nadviazať na ich negatívnu sériu neúspechov.

G2 dokázalo poraziť Team Vitality

Boj o postup zo základných skupín bol napínavý až do konca. V skupine A ako najväčší vyzývateľ tímu Vitality bol tím G2 Esports s hviezdou Nikola “Niko” Kovač. Finále A skupiny bolo nervy drásajúce až do posledného kola, nikto nevedel kto vyhrá.

Prvá mapa sa hrala Vertigo ako pick tímu Vitality. Tí síce prehrali prvú polovicu, ale v tej druhej dokázali otočiť priebeh stretnutia a po tesnom víťazstve 16:14 si na svoju stranu zobrali prvú mapu. Ako druhá mapa bola Mirage, ktorú si pickol tím G2. Ta tiež skončila najtesnejším rozdielom 16:14, ale teraz pre G2 Esports a stav bol vyrovnaný 1:1.

Celé finále A skupiny musela rozhodnúť tretia mapa Inferno. Prvá polovica dopadla tiež najtesnejším rozdielom 8:7 pre G2, čo ukazovalo, že tieto tímy sú si veľmi vyrovnané a dokazujú svoje kvality. V druhej polovici už to bolo viac jednoznačne zo strany G2 Esports, ktorý vyhrali druhú polovicu 8:2 a tak si zobrali tretiu a rozhodujúcu mapu pomerom 16:9. Tým pádom si zabezpečili lepšie postavenie v Playoffs a zvýšili si šance na kvalitný výsledok.

Ako tretí tím, ktorý postúpil do Playoffs z Loosers Bracketu skupiny A bol tím Ninjas In Pyjamas, ktorý porazil vo finále Loosers Bracketu Team Liquid pomerom 2:0 a tak hráči okolo snipera Nicolai “device” Reedtz postúli do ďalšej fázy turnaja.

Zdroj: esports.com

Gambit Esports mierne zaskočilo svojich fanúšikov

Ako najväčší favorit v skupine B bol tím Gambit Esports, minimálne z postavenia podľa HTLV rebríčka. Ale sami sme mohli vidieť v predchádzajúcich týždňoch, že aj česko-slovenský tím dokázal zobrať mapu Gambitu, čo sa podarilo hráčom Enterprise Esports.

Gambit prvé kolo vyhral nad víťazmi druhej sezóny Republeague a to nad tímom Fnatic 16:9 a tak sa posunul do druhého kola. Tam narazili na poľský tím Virtus.pro a tí im vystavali stopku v podobe 2:0. Tu Gambit narazil na ostrostrelcov tímu FaZe Clan, kde niekedy hral aj najslávnejší slovenský hrač Ladislav “Guardian” Kovács. Tu bol Gambit silnejší a dokázal vyhrať 2:1. Gambit nakoniec dokázal vyhrať Loosers Bracket a tak postúpiť do Playoffs.

Vo finále Upper Bracket v skupine B si to rozdali tímy už spomínaný tím Virtus.pro a celkom prekvapivo tím Godsent, ktorým pred turnajom patrilo až 22. miesto podľa rebríčka HLTV. Tam Virtus.pro ukázali, že sú lepšie pripravení a vyhrali finále skupiny pomerom 2:0 a tak si zabezpečili lepšie postavenie v ďalšej časti turnaja.

Zdroj: hernazona.aktulity.sk

Playoffs v jazde najväčšieho favorita

V štvrťfinálových dueloch IEM Winter sa stretli Godsent s Ninjas In Pyjamas a Team Vitality s Gambit Esports. V prvom zápase ťahali za víťazný koniec hráči NIP, v tom druhom zápase to boli hráči Vitality. Oba celky svoje duely vyhrali pomerom 2:1 a tak sme sa mohli posunúť do semifinálových duelov.

V prvom zápase G2 bolo považované ako za mierneho favorita oproti NIP, aj keď oba celky boli vyrovnané. Zápas bol tesný, keďže prvú mapu rozhodlo až predĺženie. Prvú mapu vyhrali NIP 19:16, následne G2 na Dust II dorovnalo so skóre 16:10. Duel rozhodla posledná mapa Inferno, kde sa z najtesnejšieho možného rozdielu 16:14 tešili hráči Ninjas In Pyjamas, ktorí postúpili do veľkého finále.

V druhom semifinále na seba narazili IEM Winter tímy Virtus.pro ako víťaz B skupiny a najväčší favorit turnaja Team Vitality. Tú už Vitality ukazovali svoju silu a na oboch mapách Mirage a Vertigo vyhrali pomerom 16:13 a tak postúpili k NIP do Grand Finále. G2 Esports a Virtus.pro si odniesli z IEM Winter 2021 delenú 3/4 priečku.

Vrchol bojov o 100 000 $ a finálovú BO5 sériu sme mohli sledovať medzi tímami Ninjas In Pyjamas a Team Vitality. Finále začalo na picku NIP na mape Inferno, ale tam boli lepši hráči Vitality a tak šli hneď do druhej mapy Dust II. Aj tú mapu vyhralo Vitality rovnakým skóre 16:10 a NIP čakal tažký boj o titul.

Avšak ten boj dlho netrval a rozhodlo sa na hneď ďalšej mape Nuke, ktorú ovládli hráči tímu Vitality 16:13 a tak si titul z IEM Winter 2021 odniesol najväčší favorit turnaja spolu s financiami vo výške 100 000 $.