Joshua: Myslím, že na CZ/SK scéne sa do roku 2022 chystá veľa zaujímavých vecí v e-športe (ROZHOVOR)

Uverejnené od Richard Košík 27. decembra 2021 v CS:GORozhovor

Ahoj Joshua, sme radi, že si prijal naše pozvanie a nebudeme to zdžiavať, hneď sa vrhneme na prvú otázku.

Už pomaličky sa nám rok blíži ku koncu, tak preto prvá otázka bude, ako by si zhrnul celý rok 2021 ako e-šport? Myslím e-šport ako celok, ako si ho vnímal počas celého roka 2021?

V prvom rade vítam všetkých, ktorí ste si prišli prečítať tento rozhovor a ešte raz veľmi ďakujem redakcii 21Games za pozvanie do tohto rozhovoru. Čo sa týka roku 2021, myslím si, že z globálnym e-športom to išlo hore, podobne to vnímam takto aj na československej scéne, aj keď offline akcií bolo strašne málo stále kvôli tomu, že nám pretrváva pandémia. Myslím si, že začalo sa o e-šport aj v našich končinách zaujímať oveľa viac ľudí, čo je obrovské pozitívum.

Ako sa ti páčila, respektíve nepáčila scéna na CZ/SK? Vidíš tam určité zmeny alebo posuny oproti minulým rokom? 

Tak CZ/SK je stále CZ/SK scéna, stále tu máme kopu toxických ľudí, ktorí sa tu nachádzajú, aj keď nemám asi na toto šťastie a nie úplne často sa s nimi stretávam, aj z toho dôvodu, že dlhšiu dobu som nestreamoval, ale príde mi, že sa to trochu pretriaslo práve aj v tom samostatnom chate keď napríklad komentujem. Samozrejme stále 100 ľudí 100 chutí a nie každému sa napríklad páči môj cast, ale je vidno, že je to o niečo miernejšie a práve je tam oveľa viacej ľudí, ktorí si zastávajú komentátorov či hráčov. Keďže napríklad Sinners hrali tento rok veľa európskych turnajov a keď sa toto vlastne komentovalo na českom streame, tak keď tam prišiel nejaký človek a začal ich hejtovať, že prehrávajú, tak tam bolo veľa ľudí, ktorí si ich obraňovalo a to si myslím, že je obrovský posun pre nás.

,,Keď tam prišiel nejaký človek a začal ich hejtovať, že prehrávajú, tak tam bolo veľa ľudí, ktorí si ich obraňovalo a to si myslím, že je obrovský posun pre nás.”

Čo podľa teba bolo najväčším prínosom pre e-šport na CZ/SK v tomto roku? Je niečo čo ťa sklamalo alebo zarazilo?

Čo sa týka toho sklamania, tak sú offline akcie, ale to je pomerne logické, lebo kvôli pandémií sa toho organizovať veľa nedá a stále musím povedať, že mi to chýba. Aj keď som bol pred pár týždňami na MČR, ale tak stále by bolo lepšie, keby tu máme tých offline akcií viacej. Čo ma pozitívne prekvapilo, ako som už spomínal, viacero ľudí v Česko-Slovensku sa začalo zaujímať o e-šport a keď už napríklad spomeniem to MČR, tak tá akcia bola celkom šikovne zorganizovaná a aj na to, že je pandémia, tak tam bolo dosť ľudí. Zase nie toľko ako v roku 2019, to sa nedá porovnávať, ale napríklad na grandfinále sa tam zaplnil ten kotol, čo bolo pre mňa skvelé.

Taktiež by som trošku vypichol 21Games, čo sú vlastné dve offline akcie, na ktorých som tento rok bol. Páčilo sa mi, že to vlastne robia mladí chalani, ktorí sa o e-šport zaujímajú a ktorých to očividne riadne baví a snažia sa tú akciu spraviť čo najpríjemnejšiu či už pre divákov, hráčov, ale taktiež som sa tam cítil veľmi príjemne ako komentátor. Takže páči sa mi, že v tu na CZ/SK scéne máme kvalitných ľudí.

Joshua

zdroj: Instagram

Všetci dobre vieme, že na začiatku roka si sa stal jednou z komentátorských tvári Republeague. Ako vnímaš pôsobenie práve v Republeague? 

Čo sa týka Republeague, tento projekt išiel za rok 2021 strašne rapídne hore, čo je skvelé, ale ako sa hovorí, s veľkou silou prichádza veľká zodpovednosť a momentálne ešte teraz ani sám úplne neviem, čo sa plánuje do budúceho roku. Ale čisto keď si zhrnieme rok 2021, ako som spomenul, projekt šiel neskutočne rýchlo hore, páči sa mi, že sú to opäť mladí ľudia, ktorých ten e-šport baví, ktorí sa to tu na CZ/SK snažia posúvať, čo je skvelé a stále tu ostávame pri myšlienke, ktorá sa mi páčila zo začiatku, a ktorú vždy vyzdvihnem, že sa snažia dávať šancu CZ/SK tímom v Európe.

To je naozaj skvelé, pretože doteraz tu toľko toho priestoru nemali a následne potom je vidno, že sa to nádherne odráža pri tých ostatných európskych ligách, keď sa napríklad tie tímy ukázali v Republeague, tak dostávajú invity aj do ostatných európskych líg a je to skvelé. Opäť, aby sme si to nejakým spôsobom zhrnuli, stále ostávam pritom, že tento projekt je pre mňa unikátny na CZ/SK scéne a som veľmi rád, že za rok 2021 sa to takto posunulo a neviem sa už dočkať čo nás čaká budúci rok.

,,Je vidno, že sa to nádherne odráža pri tých ostatných európskych ligách, keď sa napríklad tie tímy ukázali v Republeague, tak dostávajú invity aj do ostatných európskych líg a je to skvelé.”

V tejto branži pracuješ ako komentátor, ako by si zhodnotil rok 2021 z tvojho komentátorského hľadiska? 

Ja som v roku 2020 mal strašne málo komentátorských príležitostí hlavne z toho dôvodu, že napríklad PLAYzone robil ligy s tým, že komentátori boli priamo na mieste z pražského štúdia, ale v roku 2021 si povedali, že sa to nakoniec bude robiť online. To znamená, že analyst desk bol síce v Prahe na mieste, ale komentátori boli z domu, to znamená, že v roku 2021 som mal extrémne veľa príležitosti na komentovanie a som za to veľmi rád, pretože spoza tých 3 rokov, ktorým sa tomu venujem, tak tento bol asi najvýraznejší v tom, že som mal vkuse čo komentovať, za čo som mega moc rád.

Týmto by som sa chcel poďakovať každej organizácií, ktorá mi dala príležitosť, či už je to Republeague, PLAYzone, taktiež 21Games a taktiež aj Y-Games, kde som si komentoval jeden event a myslím si, že bolo toho požehnane tento rok na komentovanie z môjho pohľadu.

Joshua

zdroj: Instagram

Každý si mohol všimnúť, že aj tento rok bol ovplyvnený pandémiou a nebolo ľahké usporiadať herné akcie pre verejnosť, ale napriek situácií ich niekoľko bolo. Na Slovensku však iba jedna a v Česku zopár. Na akých si bol a ako by si ich ohodnotil?

Ako som už spomenul, tak som bol na MČR. Taktiež viem, že v Česku bola aj Sazka, na tej som sa ale nezúčastnil, ale čisto z toho, čo som sledoval na online cez internet, tak to bola celkom pekná akcia a na Slovensku som sa zúčastnil od 21Games, takže by som začal asi tou našou Slovenskou akciou. Z môjho pohľadu veľmi šikovne zorganizovaná akcia, trochu ma mrzí, že nebolo na nej zase až tak veľa ľudí, čo samozrejme ľudia počas pandémie sa stále trochu boja a stále je to také, že kedy sa dostaneme do toho čo bývalo kedysi, aj keď momentálne opatrenia nám to ešte stále nedovoľujú, tak si myslím, že v ľuďoch bude stále ten strach, kým tá pandémia neskončí, tak nebudeme schopní naplniť úplne tie plné kapacity, aké sme mali napríklad v roku 2019.

Ale čo sa týka akcie ako celok, páčilo sa mi hlavne, že tam robia mladí ľudia, ktorých to baví, ktorí sa očividne tomu e-športu venujú aj mimo toho ako prebieha tá akcia, páčila sa mi taktiež organizácia. V podstate mal som všetky potrebné informácie ako komentátor, admini boli vždy k dispozícií keď som sa ich potreboval niečo opýtať a celkovo si myslím, že na akcii bol aj celkom zaujímavý program pre divákov, ktorí napríklad prišli a o e-športe až toľko nevedeli.

To je to, čo sa týka 21Games, čo sa týka MČR na ktorom som bol, taktiež veľmi pekne zorganizovaná akcia, je to o niečo väčší event, keďže MČR je značka, ktorá sa tu pohybuje veľmi dlhú dobu. Z komentátorského hľadiska musím povedať, že asi nemám čo vytknúť, páčilo sa mi to, že to vlastne bola jedna z prvých akcií, ktorú som komentoval pred živým publikom a interagovať s divákmi je proste absolútne šialené a je to skvelý zážitok aj pre toho komentátora.

Musím úprimne povedať, že zo začiatku som mal mierny stres, ale následne potom už to bolo v pohode a bolo vidieť, že sme dokázali vytvoriť naozaj príjemnú chémiu. Jediná vec, čo sa týka možno z diváckeho hľadiska, formát akým bola spravená stage. Neviem či sa bude využívať aj budúce roky, pretože čo sa týka sedenia, tak bol dosť veľký problém sa dostať na tú konštrukciu, tí ktorí boli napríklad na MČR, tak vedia, že ste tam museli liezť po tých sedačkách, ale inak čo sa týka tohto organizačného hľadiska, perfektná akcia a MČR je proste značka, ktorá má to absolútnym právom ten symbol, že je to proste najväčšia e-športová akcia u nás na CZ/SK.

,,Páčilo sa mi hlavne, že tam robia mladí ľudia, ktorých to baví, ktorí sa očividne tomu e-športu venujú aj mimo toho ako prebieha tá akcia.”

Budeš ďalej pokračovať viac menej, len v komentovaní alebo plánuješ sa angažovať aj viac vo svete e-športu? A kedy budeme opäť vidieť tvoje streamy? 

Čo sa týka e-športu ako takého, momentálne v Republeague nie som začlenený len ako komentátor, aj keď asi verejne o tom veľa ľudí nevie, tak tam robím aj nejaké veci okolo contentu, taktiež chalanom pomáham rozbehnúť aj lepšie marketing, rôzne prezentácie a podobne. Samostatne sa snažím robiť to, čo môžem a respektíve nechcem stále ostávať len pri komentovaní, to neznamená, že by som s tým chcel skončiť, ale po pri komentovaní sa vždy nájde čas aj na niečo iné, čo sa dá v tom e-športe robiť.

Takže určite chcem sa budúci rok učiť veľa nových vecí z tohto prostredia, či sa to už týka spomínaného marketingu, komunikácie s influencermi a podobne. Čo sa týka streamu, to je taktiež veľmi podstatná kapitola môjho života, pretože napríklad keď nie je môj stream, tak možno nikdy nekomentujem, takže k streamu sa taktiež vo veľmi blízkej dobe plánujem vrátiť. Asi by som povedal toľko, že mám niekoľko nápadov či myšlienok, taktiež zaujímavé súťaže a budem sa snažiť robiť všetko preto, aby ten stream bol tam, kde sa mu ešte za ten čas čo streamujem nikdy nepodarilo dostať.

Čo by si rád videl v nasledujúcom roku? Môžeme od teba čakať nejaké prekvapenia?

Čo sa týka prekvapení, asi väčšinu vecí si radšej nechám pre seba, lebo veľa vecí ešte nie je úplne istých, v každom prípade bude sa to hlavne točiť okolo Republeague, takže určite treba sledovať tento projekt a taktiež okolo môjho vlastného streamu a celkovo si myslím, že na CZ/SK scéne sa do roku 2022 chystá veľa zaujímavých vecí v e-športe. Ako som spomenul, ešte nie všetko je potvrdené a všetko sú to ešte asi tak špekulácie, ale keď tie veci výjdu tak si myslím, že máme sa načo tešiť.

Chcel by si niečo odkázať fanúšikom a čitateľom tohto článku?

V prvom rade klobúk dole, ktorí to dočítali až do konca a zaujalo ich to čo som tu vlastne celý čas hovoril. Chcem sa naozaj poďakovať všetkým, ktorí mi píšu na Instagrame alebo ich niekedy vidím v čete, keď komentujem alebo aj na messengeri, ktorí ma podporujú a dávajú mi tu poriadnu silu do komentovania a celkovo do všetkého, čo v živote robím a ešte teda raz sa chcem poďakovať aj portálu 21Games, že robia vlastne takéto rozhovory a snažia sa naozaj do toho zakomponovať veľmi zaujímavých ľudí z CZ/SK scény a dúfam, že všetci momentálne si užijeme ten dovolenkový, ten vianočný čas a následne potom v roku 2022, keď už možno aj ta pandémia trochu ustúpi sa plne vŕatime do toho e-športu ako ho poznáme z tych offlinových akcií.