Šimon Király: Česko-Slovenský ešport sa určite do pár rokov dostane na tu úroveň, kde je aspoň maďarský.

Uverejnené od Marek Harvan 1. marca 2022 v Nezaradené

Šimon Király je spoluzakladateľ jedného z najväčších portálov pôsobiacich na česko-slovenskej ešportovej scéne, EPLAYER. Prinášame vám rozhovor, ktorý je prvým zo série týkajúcich sa významných osobností vo svete ešportu a rôznych zamestnaní, ktoré ešport obnáša.

O akých turnajoch sa ti píše najlepšie a prečo?
Každý je špecifický niečím svojim . Ale keby som mal jeden vymenovať, tak je to IEM KATOWICE. Pretože ten turnaj sledujem už od svojich 13. rokov. Vždy keď vidím, ako tá aréna a to mesto spojí toľko ľudí z rôznych kútov sveta, veľmi ma to fascinuje.

Čo ťa najviac baví na práci spojenej s EPLAYERom?
Keď vidím, ako všetci v celom projekte nonstop premýšľame čo zlepšiť, ako viac ľuďom priblížiť ešport. Keď dáme von nejakú novú prevratnú funkciu, ktorá pomôže komunite. A tá to ocení.

EPLAYER ranking

Ako ste dospeli k rozhodnutiu vytvoriť EPLAYER ranking?
Š: V ešporte sa hýbem už od roku 2007, keď som začal hrať aktívne . A už vtedy sa komunita hádala, kto je top tím v Česku a na Slovensku . A to bola hra 1.6 . Tak sme si sadli a začali premýšľať, ako čo najlepšie tento systém vytvoriť . Trvalo nám to niekoľko dlhých mesiacov vymýšľania systému a následne testovania. Pred finálnym spustením sme dali prístup tímom a organizátorom turnajov. aby si mohli ten ranking prejsť a pripomienkovať nedostatky.

Ako sa ti komunikuje s ostatnými československými osobnosťami v oblasti ešportu?
Na začiatku to nebolo jednoduché, ale postupom času rôznymi aktivitami sme si ich pozornosť a dôveru získali.

,,Máme poskladaný EPLAYER z ľudí, ktorí tu hru hrali aj na pomerne vysokej úrovni v Česko-Slovensku a sú experti, čo sa informácií týka.”

Čím sa chceš odlišovať od ostatných česko-slovenských portálov?
Prakticky, my sa už odlišujeme. Pretože sme nezávislí. Máme poskladaný EPLAYER z ľudí, ktorí tu hru hrali aj na pomerne vysokej úrovni v Česko-Slovensku a sú experti, čo sa informácií týka. Sme interaktívni s komunitou a ľuďmi, čo tu komunitu tvoria a formujú.

Aké veci ti znepríjemňujú tvoje pôsobenie a aké naopak skrášľujú?
Nepríjemnosti sú asi tie konkurenčné boje. A skrášľujú tá motivácia z malých víťazstiev konkurenčných bojov.

Šimon Király

Čo robí rozdiel medzi hráčom a dobrým hráčom? Orgou a dobrou orgou?
Asi najviac tieto tri faktory : Trpezlivosť , rozvážnosť a chuť makať.

Ako si myslíš, že sa zmenila česko-slovenská scéne za minulé roky?
Za posledné roky vyletela hore extrémne rýchlo . Máme tu plno profesionálnych tímov, organizátorov turnajov, ktorí ten ešport propagujú veľmi slušne. Nesmiem zabudnúť dodať, že pomocou EPLAYER rankingu sa nám darí formovať aj menšie organizácie a tímy, ktoré sa snažia dostať medzi 20ku najlepších.

,,Česko-Slovenský ešport sa určite do pár rokov dostane na tu úroveň, kde je aspoň maďarský.”

Čo nám najviac chýba oproti svetovej scéne?
Najviac nám chýba profesionalita a to, že nie každý má ten jeden cieľ a to je dostať ešport uzákoniť, aby sa bral ako šport. Aby tie veľké svetové turnaje sa hrali aj v našich najväčších mestách . Aby tie mestá žili z toho turnaja a tak isto z turizmu. Tak ako to je za hranicami smerom na západ a sever.

Kam si myslíš, že sa môže československý ešport ešte posunúť?
Česko-Slovenský ešport sa určite do pár rokov dostane na tu úroveň, kde je aspoň maďarský. A to je podpora od štátu a štátnych organizacii . Napríklad ako V4 Future sports. Kde Budapešť ožije a vypredá cez 50 000 lístkov na tomto podujatí . A návštevnosť mesta sa zvýši. Čaká nás svetla budúcnosť.

Šimonovi ďakujeme za účasť v rozhovore! O tom, ako došiel k myšlienke založiť EPLAYER, ako naskakuje na nové trendy alebo to, čo by si mohli od neho zobrať mainstreamové portály, sa dočítate v druhej časti rozhovoru na webe Indexmag.