Víťazom IEM Season XVI – Katowice 2022 sa stali FAZE Clan!

Uverejnené od Daniel Hodor 27. februára 2022 v CS:GO

Piatok sa v Spodek aréne sa na IEM Season XVI – Katowice začali prvé boje o titul play-off časťou turnaja. Po dvoch rokoch sa opäť do tohto známeho prostredia vrátili nielen tímy, ale aj fanúšikovia, ktorí vytvorili hráčom výborné podmienky. To hráčov nakoplo k lepším výkonom a divákom v Poľsku vrátili neuveriteľný zážitok, ktorý tomuto známemu prostrediu veľmi chýbal.

Zdroj Instagram: himaen

Ruským tímom na IEM Season XVI – Katowice vystavili stopku výborne hrajúce nové zostavy FAZE a G2 esports.

Prvým duelom v Spodek aréne na IEM Season XVI – Katowice obstarali Virtus ProG2 esports. Zápas, ktorý vzhľadom na formu oboch tímov z predošlých dní a týždňov nedával do role favorita ani jedného účastníka bol v prvej mape maximálne vyrovnaný. Pick španielskeho tímu Mirage skončil po skvelých hrách až v predlžení. G2 si na „svojej“ mape najmä vďaka neskutočnému Ilya ‘m0NESY’ Osipovom urvali prvý dôležitý bod víťazstvom 25:22 a viedli 1:0.  Virtus pro si zvolili do druhej hry mapu Ancient. Mapu, ktorá je stále veľkou neznámou vzhľadom preto, že je v map poole ešte stále krátko. S touto mapou si, ale G2 esports neskutočne hladko poradili a Virtus pro poslali domov z turnaja po výhre 16:5 a postúpili do mega šlágru sobotného dňa proti NAVI.

Zdroj: hltv.org

Druhým štvrťfinálovým zápasom bol zápas medzi GambitomFAZE. Gambit vzhľadom na obhajobu titulu z minulého roku, ale aj vyradeniu jedného z najväčších favoritov Vitality šli do zápasu ako favorit. Hráči ruského celku si do prvej hry zvolili „ruskými“ hráčmi obľúbenú mapu Dust2. Na tejto mape, ale FAZE ukázali svoju silu jasne dominovali a zvíťazili jednoznačne 16:5. Prekvapenie, ktoré hráči FAZE Gambitu uštedrili aj napriek „stand-in“ hráčovi Justin ‘jks‘ Savage, ktorý na poslednú chvíľku musel nahradiť covidom nakazeného Håvard ‘rain‘ Nygaard bolo neskutočné. Do druhej mapy Inferno tak vstupovali hráči Gambitu za stavu 0:1 v ich neprospech.  No ani na tejto mape sa tomuto silnému tímu nedarilo, zostava FAZE ich k ničomu nepustila zvíťazila 16:11 a postúpili do sobotného semifinále.

Zdroj: hltv.org

Zápas generácií Simple vs Monesy skončil víťazne pre mladučkého ruského hráča G2 esports.

Duel na ktorý všetci netrpezlivo čakali v sobotu odštartoval boje o titul na IEM Season XVI – Katowice. Zápas generácií medzi „AWP“ hráčmi a úhlavnými nepriateľmi Natus Vincere a G2 esports začal na mape Inferno Po výhre 16:12 sa z prvého bodu v bo3 sérií tešili G2 esports. V druhej hre to vyzeralo na veľmi rýchly priebeh. G2 výborne kontrolovali „CT stranu“ a NAVI so Simplom k ničomu nepúšťali. Ruský tím sa nevzdával a po výbornom začiatku druhej polovice zrovnal z 4:11 na 11:11 a zdalo sa, že táto mapa bude už len v ich réžií. No opak sa stal pravdou G2 sa zmobilizovali a túto mapu stavom 16:13 NAVI ukradli a stali sa prvým finalistom v Katowiciach. Monesy prvýkrat udolal kráľa posledných rokov Simpla a ukázal svetu, že je obrovská budúcnosť CSGO. Tento hráč paradoxne vyrastal v tíme svojho súpera Natus Vincere z ktorého zamieril práve do španielského tímu.

Zdroj Twitch: esl_csgo

Zápas medzi prekvapením semifinále HeroicFAZE ukončil sobotňajší večer rýchlejšie než to ktokoľvek čakal. Prvá mapa Inferno bola od začiatku do konca kontrolovaná FAZE, ktorí si ju aj zvolili. Po víťazstve tohto tímu 16:11 viedli 1:0 a na Heroic upadol veľmi silný tlak. Heroic si zvolil prekvapivo mapu NUKE, na ktorej chceli zápas vyrovnať. No na tejto mape, kde „ct strana“ ma silnú pozíciu nedokázali získať potrebný tlak na FAZE a svoj pick prehrali hladko 16:5. Po tomto zápase nastal na dánskej strane smútok keďže na turnaji predvádzali skvelé výkony no na rozbehnutý FAZE to nestačilo. Americký tím vedení Finnom ‘karrigan‘ Andersenom tak doplnil G2 esports vo finále IEM Season XVI – Katowice.

Zdroj Instagram: fazeclan

Neskutočné predĺženia, chuť a vôľa vyhrať IEM Season XVI – Katowice priniesla FAZE Clanu trofej na ktorú dlho čakali!

Nedeľné finále IEM Season XVI – Katowice bo5 série v SPODEK Aréne, začalo mapou Inferno. Pred naplnenou halou, v ktorej sa tlačili tisícky fanúšikov sa finále lepšie začalo na svojom picku pre FAZE clan. G2 esports aj napriek sľubnému stavu 15:7 v prvej mape neudržalo vedenie. Nikto už na tejto mape nečakal nič iné len prvý bod pre španielsky tím, no hráči amerického tímu dokázali neskutočným comebackom mapu zobrať na svoju stranu po výsledku 19:15.

Zdroj Twitch: esl_csgo

Druhá mapa tímu G2 Esports Mirage mala priniesť bod pre tento tím. Faze clan, ale ukázal kvalitnú hru a G2 zaskočil už od úvodu. Tím, ktorý ťahal svojimi killmi najmä kanadský hráč Russel ‘Twistzz‘ Van Dulken vyhrával už 14:6, Ale tak ako v prvej mape aj v druhej sa diali zázraky a G2 túto stratu dotiahli a poslali zápas do predĺženia. V predĺžení sa diali neskutočné veci. Oba tímy hrali neskutočné CSGO, skóre sa prelínalo zo strany na stranu. Zápas sa predlžoval až 5-krát. Nakoniec sa z víťazstva na druhej mape tešili hráči FAZE Clan po výsledku 31:27.

Zdroj: hltv.org

Do tretej mapy tak G2 esports vstupovali s mankom dvoch máp. Faze clan do mapy vstúpili, ale veľmi dobre a prvú polovicu opanovali a viedli 8:7. V tento moment bolo všetko v rukách hráčov okolo svojej najväčšej hviezdy Nikola “Niko” Kovač, ktorí sa snažili o obrat. Úvod do druhej polovice mapy číslo tri im vyšiel dobre, no po spackaných hrách kde hráči Faze hrali svoje najlepšie CSGO nedokázali zápas znížiť na 1:2. Faze si vedenie ustrážilo, na tretej mape Dust2 zvíťazili 16:14 a radovali sa z veľkého úspechu na tomto obrovskom turnaji. Diváci či už v Spodek aréne, alebo na twitchi sledovali neskutočný zápas. Divácky rekord rekord v počte sledujúcich online nepadol, ale aj tak sa tento zápas zapísal do histórie ako 5. najsledovanejší duel vrátane Major zápasov. Na pokerenie IEM KATOWICE 2019 chýbalo približne 80tisíc fanušikov.

Zdroj Facebook: FRAGTIME.cz

Broky ako najlepší hráč turnaja!

MVP turnaja sa stal lotyšský hráč FAZE clan Helvijs “⁠broky⁠” Saukants, ktorý v Katowiciach predvádzal neskutočné hry, niekoľko skvelých clutch situácií a svoj tím podržal v tých najdôležitejších momentoch turnaja. Turnaj IEM Season XVI – Katowice organizovaný ESL ukázal opäť skvelú podívanú a fanúšikovia tejto hry si určite za dva týždne prišli určite na svoje. V tomto turnaji sme sa dočkali rôznych prekvapení, vzostupov či pádov daných tímov, ale aj po covid pauze aj skvelého fandenia z hľadiska, ktorý hráčov určite nakopol k lepším výkonom a veríme že to takto bude naďalej v roku 2022 pokračovať.

Zdroj: aroged.com

Sezóna sa, ale nekončí a môžeme sa za pár dní tešiť na ďalšiu sezónu ESL Pro League Season 15, v ktorej sa tie najlepšie tímy sveta stretnú v ďalších zaujímavých bojoch.